Italija osvaja zlato na Europskom prvenstvu u klizanju na ledu

Tokio 2013: Anna Cappellini i Luca Lanotte, dva američka para Meryl Davis i Charlie White te Maia Shibutani i Alex Shibutani

Fukuoka, Japan, 6. prosinca 2013., Velika nagrada ISU klizanja, finale

London, 16. ožujka 2013., ISU Svjetsko prvenstvo u figurnom klizanju

Kanada 2013

Kanada 2013

Kanada 2013

Očekivali smo to, ali s velikim i ugodnim iznenađenjem možda nismo očekivali takvu pravovremenu potvrdu. Talijansko klizanje na veljači dolazi na Zimske olimpijske igre u Sočiju u veljači s velikom nadom u medalju: nakon povijesne bronce u konkurenciji figura parova Stefania Berton i Ondrej Hotarek na Europskom prvenstvu u Zagrebu 2013. koje je prvi put dovelo do toga u povijesti Italije na kontinentalnom postolju u ovom specijalitetu, ovdje, godinu dana kasnije, čak i naš vodeći par u ledenom plesu postiže sjajne rezultate. Ali ovaj put je medalja čak i zlatna : u Budimpešti, gdje se održava Europsko prvenstvo , Anna Cappellini i Luca Lanotte trijumfovali su u kontinentalnom pregledu slijedeći Barbara Fusar Poli i Maurizio Margaglio koji su, dosad jedinstveni u povijesti, osvojili isti naslov u Bratislavi 2001.: uspjeh što je služilo kao odskočna daska za dvojac i što ih je dovelo do osvajanja prvo Svjetskog prvenstva u Vancouveru, a potom i broncu na Olimpijskim igrama u Salt Lake Cityju 2002. godine.

Veliki uspjeh s obzirom na Olimpijske igre

Stoga presedan koji za Anu i Luca zvuči izvrsno: ova trijumf je doista izuzetan poticaj s obzirom na predstojeći olimpijski događaj. Bilješke Gioachina Rossinija iz Seviljske brijačnice popratile su njihovu trijumfalnu vožnju u besplatnom programu, uzbudljiv nastup koji je privukao publiku i osvojio žiri, a koji im je donio uspjeh, pobijedivši vrlo omiljeni ruski par Elenu Ilinykh i Nikita Katsalapov šapatom , jednim bodom i, s mnogo većom daljinom, Britanci Penny Coomes i Nicholas Buckland , završili su na trećem mjestu, Naši predstavnici bili su u vodstvu nakon prvog dana natjecanja, uz „kratak“ program, a potom su potvrđeni u „originalu“. Talijanski par dokazuje se jednim od najjačih na svijetu: prošle godine na Europskom prvenstvu u Zagrebu završili su na trećem mjestu, dok su na Svjetskom prvenstvu u Kanadi osvojili nesretno četvrto mjesto.

Anna i Luca zajedno klizaju već 9 godina, ali u posljednje dvije godine koristili su prednosti dugog rada na treningu, upornosti i čak nekih poraza. Anna Cappellini ima 28 godina i porijeklom je iz Komo: praktički se uvijek natjecala na ledu, a u prošlosti je kao partnera imala i Mattea Zannija, s kojim je bila treća na Grand Prixu 2004. Anna je zaručena za Ondreja Hotareka , pratioca na ledu Stefania Berton i koja će stoga moći dijeliti radost olimpijskog iskustva s njom. Luca Lanotte rođen je u Milanu 1985. Njih dvoje su između ostalog osvojili tri prvenstva Italije u plesu na ledu, zlato na Torinoj univerzijadi 2007. i nekoliko međunarodnih ploča.